Switch to full style
Добави отговор

Борба с ръждата

06 Окт 2014 23:11

Здравейте,

Имайки предвид годините и условията, при които са карани колите ни, на почти всеки от нас му се е е налагало или ще му се наложи да води борба с кафявата напаст :hihi:. За това пускам тази тема, всеки да сподели методите и препаратите, които са най-добри според него, за да може в крайна сметка да систематизираме информацията и да е полезна за в бъдеще.

Лично при мен ръжда има и то не малко... Като му дойде времето, със сигурност ще разглобя колата и всичко ще бъде оправено, а до тогава се опитвам да събирам информация, за да съм подготвен. По различни форуми съм срещал проекти за реставрация и винаги ми е било интересно. Ще споделя впечатленията, с които съм останал, като най-добър вариант и ще се радвам, да се включите, да ме поправите, ако някъде бъркам и да предложите по-добри методи и мазила, ако знаете такива.

Като технология на кръпките, знам, че задължително заварките трябва да се правят челно, т.е. след изрязване на болното място, се оформя нова ламарина със същата форма и размер и се заварява без презастъпване и изцяло, т.е. не точково. Задължително е местата на заварките да са такива, че да има възможност да се обработят и от двете страни. В противен случай, ръждата ще набъбне до някоя друга година.

- След заваряването и изпиляването от двете страни, ако няма дълъг престой, се минава директно с обезмаслител(продава се специализиран в бояджийските магазини). Ако е преседял метала гол повечко, се минава профилактично с ръждопреубразувател, като е препоръчително да е бъде на "Вюрт" - лично съм го тествал, скъп е, но е доста по-добър от тоя зеления по железариите.

- След това студено поцинковане със Zinga - http://www.novostroy.com/index.php?option=com_content&view=article&id=162&Itemid=89

- Следва полагането на епоксиден грунд. Като примерни, прилични варианти са продуктите на "Новол" и "Кар систем". Който може да си позволи - "Глазурит"

- След епоксидния грунд, ако мястото е в долната част ка купето, се пръска шегрен - представлява нещо като гумирано покритие, служещо за отблъскване на камъчета и всякаква друга гняс. Марките, които се препоръчват са същите като тези на грунда. Ако мястото е видимо и ще се боядисва, преди боята се полага щприц кит, отново на реномиран производител.

*Навсякъде мненията относното евтините и масови продукти на "Боди" са страшно негативни. Не си струва толкова труд, нерви и средства, да отидат на вятъра, заради използването на некачествени препарати.

Това е от мен, ще се радвам да се включите :chug:
Добави отговор