Дата и час: 28 Мар 2024 18:56

Time zone: Europe/Sofia




Напиши нова тема Отговори на тема  Страница 1 от 1
 [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Темпомат на 324d
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2021 18:45 
Offline
Аватар

E30: 324d
Местоположение: Нови хан, обл. Софийска
Регистриран на: 23 Яну 2018 19:07
Пол: Мъж
Мнения: 18
Здравейте, колеги,

Тъй, като си падам по извращениета, тъй, де чирепар съм си, реших да споделя тази налудничава идея с вас :hihi: . Таа, аз поне не бях попадал на e30 324d с темпомат(cruise control), пък от доста време си мечтаех и накрая реших да скалъпя нещо. Преди време ми изпадна на добра цена стъпково моторче и лостче от 325i и реших да се хвана в ръце.
Интересното е, че темпомати за дизеловите е30-ки май няма и контролерът за управлението му най-вероятно няма да работи коректно, или поне така си мисля. Знам само, че взима информация за скоростта от километража. Така де, не ми се търсеше контролер с окабеляването, затова реших да направя един с Arduino.

За монтирането на стъпковото моторче се наложи да изработя допълнително една планка, която да го държи заедно със сирената на алармата зад кората на преден ляв фар. След това изрязах отвор в гумената преграда на firewall-а, която е предназначена за сноповете с кабели (има си заготовки за прекарването на допълнителни снипове с кабели). За лостчето се наложи да изрежа в кората отвор, като пак имаше заготовка за това, а самото лостче се прикрепя с един болт 6мм към държача на лотчето за чистачките, т.е. производителят всичко е предвидил. За жилото не се наложи да правя нищо, защото на ГНП-то имаше оставено място за още едно жило, като това на темпомата пасна отлично, без да преправям нищо.

И дойде време за малко запояване и писане на код. Кодът е много прост, т.е. може да се включва/изключва и да се увеличава скоростта, без опция за намаляне. В по-късен етап може да взема информация за скоростта от километража или пък направо да си намеря контролер и да си сложа оригиналната инсталация :D . Схема на connector-а и контролера, както и кодът може да намерите тук: Линк .

По-долу в темата съм прикачил локацията на стъпковото моторче и как изглежда платката в завършен вид.

Поздрави :drive:

П.С
Ако на някой му се пречка контролер за темпомат и малко кабели за бесене, с удоволствие ще го оттърва от тях :mrgreen:


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Локация на стъпково моторче
IMG_20201121_114457.jpg
IMG_20201121_114457.jpg [ 3.6 MiB | Прегледано 5680 пъти ]
Коментар на файл: Краен резултат
kraen_rezultat.jpg
kraen_rezultat.jpg [ 1.47 MiB | Прегледано 5680 пъти ]
Коментар на файл: В процес на разработка
v_proces_na_rabota.jpg
v_proces_na_rabota.jpg [ 2.16 MiB | Прегледано 5680 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  Страница 1 от 1
 [ 1 мнение ] 

Time zone: Europe/Sofia


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by Renegade